Menu Zamknij

Rodzaje usług na wtryskarkach

Obróbka tworzyw sztucznych odbywa się najczęściej w procesie formowania wtryskowego, służy ono do produkcji detali z tworzyw sztucznych, które są wykorzystywane później w różnych branżach (motoryzacyjnej, budowlanej, instalacyjnej, elektrycznej, kosmetycznej, medycznej czy spożywczej). Dzięki metodzie wtrysku tworzywa można szybko i efektywnie uzyskać powtarzalne rezultaty. Cały proces odbywa się automatycznie, a tworzone tą metodą przedmioty mogą powstawać z różnych rodzajów tworzyw i mieć różne rozmiary oraz kształty.

​Obróbka tworzyw na wtryskarkach składa się z kilku etapów. Na początku tworzywo jest ogrzewane do tego stopnia, aby zyskało postać płynną, potem odbywa się wtryskiwanie tej masy we wcześniej przygotowaną formę. Następnym krokiem jest stygnięcie masy w formie. Potem można już bezpiecznie usunąć ją z formy.

Na wtryskarkach można:

  • Dokonywać obróbki tworzyw
    Wykorzystuje się do tego granulat z tworzyw sztucznych (termoplastyczne tworzywa sztuczne – np.: PE, POM, ABS, PP, PS, PA czy PC), z którego można wytworzyć dowolny przedmiot. Można w ten sposób wyprodukować element gotowy do użytku, który nie wymaga już dalszych zaawansowanych prac estetycznych. Dzięki tej metodzie można produkować przedmioty na masową skalę, co sprawia, że jest to w dzisiejszych czasach najpopularniejszy sposób przetwarzania tworzyw sztucznych.
  • Tworzyć detale z tworzyw sztucznych
    Na wtryskarkach można tworzyć detale z tworzyw sztucznych o różnych rozmiarach i parametrach. W ten sposób powstają drobne przedmioty codziennego użytku, części zamienne, a także fragmenty większych konstrukcji. Powstałe w taki sposób przedmioty są gotowe do użytku od razu po wyjęciu z formy i charakteryzują się dużą wytrzymałością, odpornością na zarysowania i zabrudzenia oraz działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Z usług tego typu korzystają różne branże, np.: medyczna, motoryzacyjna, budowlana, elektryczna, kosmetyczna, meblarska, zabawkarska i wiele innych.