Menu Zamknij

Metoda wtrysku

METODA WTRYSKU TWORZYWA

​Formowanie wtryskowe to jeden z popularniejszych procesów związanych z obróbką tworzyw sztucznych. Metoda ta ceniona jest przede wszystkim za możliwość uzyskania powtarzalnych rezultatów, a także efektywność i szybkość. Ponadto wtrysk tworzywa odbywa się automatycznie. Do zalet metody wtryskowej należy też wszechstronność – tworzone przedmioty mogą mieć różne rozmiary i kształty, a do ich produkcji można wykorzystywać różne rodzaje tworzyw.

METODA WTRYSKU TWORZYWA

Trudno wyobrazić sobie, aby nagle wyroby z tworzyw sztucznych miały zniknąć z naszego życia. Większość takich wyrobów, czy to w postaci elementów konstrukcyjnych, czy przedmiotów codziennego użytku, jest nam niezbędna. Do wytwarzania detali z tworzyw sztucznych często stosuje się wtrysk tworzywa – jedną z najważniejszych i najbardziej uniwersalnych metod formowania w branży przetwórczej tworzyw sztucznych. Dzięki tej metodzie wytwarzanych jest mnóstwo detali, części oraz elementów, które znajdują zastosowanie w całej gamie branż: budowlanej, motoryzacyjnej, instalacyjnej, elektrycznej, kosmetycznej, medycznej czy spożywczej.

Jak zatem widać, przetwórstwo tworzyw sztucznych jest bardzo istotne i znajduje naprawdę imponujących wymiarów zastosowanie, które byłoby niemożliwe do spełnienia, gdyby nie metoda wtrysku. Aby zrozumieć, na czym dokładnie polega wtrysk tworzywa i czym zajmujemy się na co dzień, zachęcamy do zapoznania się z krótką, przygotowaną przez nas charakterystyką tej metody.

CZYM JEST WTRYSKIWANIE?

Formowanie wtryskowe polega na wprowadzaniu plastycznej masy z termoplastycznych lub termoutwardzalnych tworzyw sztucznych (najczęściej w formie granulatu) do specjalnej formy, w której następnie pozostawiona jest do zastygnięcia. Niezbędnym do przeprowadzenia tego procesu urządzeniem jest wtryskarka. Przy jej użyciu możliwe jest zarówno wypełnienie formy, jak i pozostawienie jej do zastygnięcia, a następnie oddanie detalu w postaci tzw. wypraski. Maszyna rozpoczyna wówczas cykl od nowa, tworząc kolejny element.

Wtryskiwanie jest procesem cyklicznym oraz zautomatyzowanym. Stosowane jest do wyrobu i obróbki detali o różnych właściwościach i skomplikowanych formach. Wiele zależy od tego, jaki efekt chce uzyskać klient. Tą metodą możemy przygotować zarówno elementy transparentne, jak i wielokolorowe, o małej lub dużej gęstości, zespolone bądź pojedyncze. Formowanie daje nam naprawdę szerokie możliwości produkcyjne, a na dodatek jest procesem wydajnym, ponieważ generuje niską ilość odpadów.

ETAPY PROCESU

Wtrysk tworzywa sztucznego odbywa się w kilku etapach, podczas których z masy plastycznej uzyskuje się gotowy do użycia detal, na przykład pojemnik, uchwyt lub inny element. Początkowo tworzywo sztuczne musi zostać upłynnione, aby mogło bez problemu zostać wtłoczone do formy. W tym celu granulat dozowany zostaje do zbiornika wtryskarki w kształcie cylindra, wewnątrz którego znajduje się przekładnia ślimakowa. W wyniku sił tarcia oraz panującej w środku wysokiej temperatury granulat zmienia konsystencję i staje się płynny.

Następnie materiał zostaje przetłoczony do formy, którą dokładnie wypełnia za pomocą specjalnych dysz. Po wypełnieniu zostaje natychmiast schłodzona lub ogrzana na tyle, aby tworzywo sztuczne mogło zastygnąć w pożądanym kształcie. Produkt zostaje wyjęty automatycznie z formy, aby następnie przejść proces obróbki – detal zostaje dokładnie oczyszczony z resztek, a także wypolerowany w miejscach wcześniejszych łączeń.

ZALETY METODY

O korzyściach wynikających ze stosowania metody wtrysku i specjalistycznej obróbki tworzyw sztucznych zdążyliśmy już nieco powiedzieć, warto jednak podsumować, że sposób ten:

  • umożliwia przygotowanie detali o różnych właściwościach, rozmiarach i skomplikowanych kształtach,
  • jest ceniony ze względu na powtarzalność produkcji i automatyzację całego procesu, zwiększająca masowość produkcji,
  • charakteryzuje się niską emisją szkodliwych związków, a także niskim zużyciem wody i energii,
  • uzyskany w procesie detal niemal natychmiast jest gotowy do użytku.