Menu Zamknij

Budowa wtryskarki

Budowa wtryskarki

Realizacja zleceń na elementy małogabarytowe z plastiku nie byłaby możliwa, gdyby nie nowoczesne wtryskarki hydrauliczne, w które zaopatrzony został nasz park maszyn. To właśnie dzięki rozwiązaniom proponowanym przez renomowaną niemiecką markę KraussMaffei przetwórstwo i obróbka tworzyw sztucznych odbywa się w tak szybki i precyzyjny sposób. Aby jednak przybliżyć Państwu proces formowania wtryskowego, konieczne będzie zapoznanie się z budową wtryskarki.

Definicja wtryskarki

Wtryskarka jest maszyną przeznaczoną do formowania tworzyw sztucznych metodą wtrysku. Aby mogła nadawać się do kształtowania materiałów termoplastycznych, powinna wyróżniać się trzema parametrami. Są to: siła zamykania, objętość wtrysku (masa tworzywa sztucznego) oraz zdolność uplastyczniania lub topnienia (prędkość, z jaką maszyna może topić granulat), która zależy z kolei od wielu czynników, takich jak czas trwania cyklu produkcyjnego, masa oraz rodzaj wtryskiwanego materiału, pojemność cylindra czy objętość i prędkość działania przekładni ślimakowej.

Proces formowania tworzyw sztucznych podzielony jest na kilka etapów, podczas których dochodzi do uplastycznienia materiału, a następnie nadania mu kształtu określonego przez znajdującą się wewnątrz formę. Produkt końcowy – nazywany kształtką lub wypraską – po wyjściu z maszyny jest niemal od razu gotowy do użycia. Wystarczy jedynie oczyścić go z pozostałości po formowaniu. Wyłącznie w przypadku bardziej skomplikowanych kształtów konieczna jest dodatkowa, precyzyjna obróbka tworzywa sztucznego.

Elementy budowy wtryskarki

W skład wtryskarki hydraulicznej wchodzą takie elementy, jak:

  • zbiornik na tworzywo,
  • cylinder,
  • forma,
  • ślimak (przekładnia ślimakowa),
  • hydrauliczny układ napędowy ślimaka,
  • siłowniki hydrauliczne,
  • elementy grzejne.

W urządzeniu znajdują się również układy odpowiedzialne za inny proces kształtowania tworzywa sztucznego. To m.in.:

  • układ rozłączający – w trakcie wtrysku odłącza ślimak od układu napędzającego,
  • układ wyrzutnikowy – oddziela gotowy przedmiot od formy, w której powstał,
  • układ zamknięcia formy – utrzymuje formę zamkniętą podczas wtryskiwania tworzywa,
  • układy chłodzenia – jeden z nich schładza olej hydrauliczny, drugi obniża temperaturę w formie, w której tworzywo sztuczne nabiera kształtu,
  • układ grzejny – nie pozwala na zbyt szybkie zastygnięcie materiału w przypadku znacznie większych form.

Przebieg procesu

Wewnątrz cylindra, za sprawą elementów grzejnych, panuje temperatura wysoka na tyle, aby z wcześniej wsypanego do zbiornika granulatu uzyskać upłynnione, gotowe do formowania tworzywa sztucznego. Tak przygotowany materiał trafia do obracającego się ślimaka. Tam przeprowadzane jest wstępne uplastycznienie, mieszanie i ujednorodnienie tworzywa. Płynny materiał przez cylinder wtryskowy przedostaje się do specjalnej formy, która następnie jest schładzana (tworzywo termoplastyczne) lub ogrzewana (tworzywo termoutwardzalne) dla uzyskania wiernie odwzorowanego kształtu w postaci tzw. wypraski. Za pomocą siłowników hydraulicznych forma zostaje otwarta, a cykl napełniania jej materiałem rusza od początku. Wyłuskany z formy przedmiot poddaje się następnie oczyszczaniu i ewentualnej obróbce, po czym detal jest gotowy do użycia.

Wtryskarki hydrauliczne działają w sposób cykliczny, co oznacza, że po wypuszczeniu jednej wypraski maszyna natychmiast przechodzi do kształtowania kolejnej. Dzięki temu możliwa jest pełna automatyzacja procesu produkcji oraz masowe wytwarzanie elementów małogabarytowych zgodnie z potrzebami naszych klientów.