Menu Zamknij

Obróbka tworzyw metodą wtrysku

Obróbka tworzyw metodą wtrysku

Do przetwórstwa i obróbki detali z tworzyw sztucznych stosujemy rozwiązania nie tylko nowoczesne i wydajne, ale pozwalające na produkcję przedmiotów o przeróżnym przeznaczeniu. Metoda wtrysku nadaje się do tego znakomicie, ponieważ pozwala uzyskać produkt finalny zgodny z wcześniejszymi założeniami oraz zatwierdzonym projektem. Stosowane przez nas rozwiązania z zakresu obróbki tworzyw sztucznych wyróżnia powtarzalność i precyzja, dlatego właśnie z naszych usług korzystają przedstawiciele tak różnych branż. Obróbka tworzywa metodą wtrysku stwarza niesamowicie szerokie możliwości, a przy tym jest efektywna i ekonomiczna. Przy użyciu granulatów z tworzyw sztucznych jesteśmy w stanie przygotować praktycznie każdy przedmiot, jaki zostanie uformowany w przekazanym nam narzędziu.

Obróbka tworzywa metodą wtrysku to nasza specjalność. Dbamy o ciągłe poszerzanie swojej wiedzy i kompetencji w tym zakresie oraz zdobywanie nowych doświadczeń. Nasz wykwalifikowany zespół uważnie nadzoruje procesy produkcyjne, aby zagwarantować pełne zadowolenie klientów. Dysponujemy ponadto dobrze wyposażoną narzędziownią, w której znajdują się maszyny niemieckiej produkcji Krauss Maffei o sile zwarcia do 160 ton i objętości wtrysku do 400 ccm. Wtryskarka umożliwia nam wytwarzanie elementów gotowych do użytku, wymagających tak naprawdę niewielkich prac estetycznych. Dysponujemy również licznymi urządzeniami peryferyjnymi usprawniającymi proces obróbki detali z plastiku. Wszystko to sprawia, że proces obróbki tworzyw sztucznych w naszym wykonaniu jest efektywny i precyzyjny. Szerokie możliwości sprzętowe umożliwiają też pełną elastyczność w realizacji indywidualnych projektów.

Charakterystyka obróbki tworzywa metodą wtrysku

Metoda ta pozwala nam także na produkcję o charakterze masowym i właśnie z tego względu należy dziś do najpopularniejszych w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Stosując wtrysk tworzywa, wyroby uzyskujemy w szybkim czasie. Powstają w sposób dokładnie odzwierciedlający wcześniej wybrany kształt. Pełna automatyzacja produkcji znacznie przyspiesza cały proces, dzięki czemu możemy realizować nawet duże i wymagające zlecenia. Proces obróbki tworzywa metodą wtrysku podzielony został na kilka etapów, podczas których najistotniejsze, to:

  • ogrzanie i upłynnienie tworzywa,
  • wtryskiwanie masy,
  • stygnięcie masy w formie,
  • opróżnianie formy,
  • oczyszczanie i obróbka gotowego detalu.

Tworzywa stosowane przy metodzie wtrysku

Obróbka tworzywa metodą wtrysku odbywa się przy użyciu najczęściej stosowanych materiałów, które do maszyny przekazujemy w formie granulatów. Są to termoplastyczne tworzywa sztuczne, takie jak PE, POM, ABS, PP, PS, PA czy PC o znakomitych właściwościach umożliwiających nadanie masie praktycznie dowolnego, nawet bardzo skomplikowanego kształtu. Dzięki wtryskarce oraz wykorzystaniu właściwości stosowanych materiałów możliwe jest przygotowanie wyrobów znajdujących zastosowanie jako elementy konstrukcyjne, części zamienne lub przedmioty codziennego użytku. W efekcie otrzymujemy wyroby odporne na zarysowania i zabrudzenia, a także działanie czynników zewnętrznych (wilgoć, promienie UV, środki chemiczne).

Metoda wtryskowa jest nie tylko szybka, ale i efektywna. W większości przypadków dodatkowa obróbka jest praktycznie niepotrzebna – z wtryskarki wyłaniają się gotowe przedmioty, które mogą być natychmiast użytkowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Czasem, przy nieco bardziej skomplikowanych kształtach, niezbędne jest dodatkowe czyszczenie i wygładzenie powierzchni w celu pozbycia się pozostałości po wtryskiwaniu plastycznej masy do formy. Zachowujemy przy tym należytą ostrożność, aby nie uszkodzić uzyskanych kształtów. Dbamy o właściwą temperaturę obróbki, kąt ułożenia przedmiotu oraz odpowiednie odprowadzania wiórów.

Tworzenie form wtryskowych na życzenie klienta

Stosując obróbkę tworzywa metodą wtrysku, dbamy o zachowanie najwyższej precyzji w realizacji założeń klienta. Zlecenia na produkcję detali realizujemy na przekazanych nam narzędziach (formach). Obróbka możliwa jest jednak również w przypadku, gdy klient pragnie uzyskać produkt „od zera”. Dzięki naszej specjalistycznej wiedzy oraz otwartości na potrzeby klientów zajmujemy się także i tym zagadnieniem. Pomagamy zarówno w przygotowaniu formy, jak i jej późniejszej eksploatacji do celów produkcyjnych. Wspieramy także zleceniodawców w przygotowywaniu projektu dla wybranego produktu. Decydując się na nasze usługi w tym zakresie, klienci mogą być pewni trafnej realizacji swojej wizji. Zadbamy o to, aby projekt spełniał narzucone wymagania co do kształtu i innych parametrów. Dodatkowo upewnimy się, aby gotowa forma miała odpowiednie właściwości techniczne i idealnie nadawała się do współpracy z konkretnym tworzywem. Obróbka i przetwórstwo tworzyw sztucznych w naszym wykonaniu będzie najwłaściwszym wyborem.​