Menu Zamknij

FAQ

FAQ – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. Na czym polega proces formowania wtryskowego?
Formowanie wtryskowe odbywa się poprzez wtryskiwanie materiału pod wysokim ciśnieniem do wnętrza formy. Po umieszczeniu w substancji w formie należy zaczekać, aż jej temperatura spadnie, a sam materiał zastygnie. Schładzanie wypraski stanowi najdłuższy etap całego procesu. Zaletą tej metody jest możliwość masowej produkcji części, obniżając przy tym koszty wykonania pojedynczego elementu.

2. Czym jest forma wtryskowa?
Jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym w procesie formowania wtryskowego. Każdą formę projektuje się i wykonuje na zamówienie, w taki sposób, by mogła sprostać indywidualnym potrzebom danego Inwestora. Poszczególne egzemplarze mogą być zaprojektowane, by podczas jednego cyklu tworzyć jeden, jak i kilka takich samych lub różnych elementów.

3. Ile może potrwać budowa formy?
Czas realizacji zamówienia jest zależny od wielu czynników. Mniej skomplikowane projekty mogą zostać ukończone w zaledwie kilka tygodni. W przypadku bardziej złożonych modeli, wykonanych z materiałów takich jak np. hartowana stal, proces może potrwać do kilkunastu tygodni.

4. Jaką żywotnością charakteryzują się formy wtryskowe?
Każda z wykonywanych form może funkcjonować przez wiele lat, wykonując tysiące cykli. Jej żywotność jest zależna od warunków pracy. Jeśli będzie miała przeprowadzane okresowe przeglądy oraz regularny serwis, może wykonać nawet kilka milionów cykli.

5. Jak przebiega proces projektowania plastikowego elementu?
Każdy projekt tworzony jest w oparciu o współpracę z klientami. Dokładamy starań, by doradzić Inwestorowi rozwiązania, które najlepiej sprawdzają się w jego sytuacji. Dzięki temu jesteśmy w stanie produkować formy, które funkcjonują zgodnie z oczekiwaniami zleceniodawcy.

6. Jaki jest koszt wyprodukowania pojedynczego elementu metodą formowania wtryskowego?
Koszt konkretnej części jest zależny od wielu czynników, takich jak rodzaj materiału, z którego element ma być wykonany, czy jego nakład. Na cenę wpływa także stopień skomplikowania projektu, ponieważ ma on wpływ na cenę wykonania formy.

7. Jaki powinien być minimalny nakład produkcji?
Jest to kwestia indywidualna, wynikająca z zapotrzebowania danego Inwestora oraz potrzeb danego przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że największy koszt produkcji wypraski stanowi wykonanie formy. Z tego względu przychód pochodzący z produkcji części, powinien pokrywać koszty związane z budową formy. Właśnie dlatego większość klientów decyduje się na co najmniej kilkutysięczne nakłady.